Zavolejte nám:
T (+420) 558 422 210
F (+420) 558 422 230

« Zpět na Jednodruhové bylinky

Výrobky z kategorie Jednodruhové bylinky pro gastronomii

Jednodruhové bylinky ve velkobalení i praktických malých baleních (sáček, vanička) jsou vhodné pro přípravu aromatických pokrmů. V nabídce naleznete tradiční jednodruhové bylinky i exotické bylinky, se kterými dokážete vytvořit zcela jedinečné chody.

Bazalka
Typická hořce-nasládlá, kořenitá chuť a bazalkové aroma. U některých odrůd je vůně nasládlá, u jiných ostřejší. Použití – zejména v italské kuchyni pro přípravu pizzy, omáček a těstovin. Specialitou je omáčka Pesto, z čerstvých listů bazalky. Známé jsou rajčata s mozarellou, podávaná s bazalkou. Dále se jí koření zeleninové a masové polévky, omáčky, karbanátky, fazole, bylinkové máslo, tvaroh, zvěřina, drůbež a zeleninové saláty. Při vaření ztrácí rychle své specifické aroma, proto se používá až ke konci přípravy jídel. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Estragon
Populární v jihoevropské kuchyni, je součástí provensálské směsi bylinek. Má příjemné a výrazné aroma a užívá se pro přípravu delikátních pokrmů z drůbežího masa, bylinkových omáček ze zakysané smetany a hub. Používá se k ochucení octa, hořčice, do nakládaných okurek, na ragú (čerstvý estragon), vaječné pokrmy, nádivky, ke korýšům, na maso, do zeleninových pokrmů a na saláty. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Kopr
Používá se do pomazánek, pro rybí a zeleninové polévky, k ochucení octa, hodí se na maso, ryby a do světlých omáček ke korýšům, na brambory. Neměl by se vařit společně s pokrmem, pak ztrácí aroma. Je velmi citlivý a rychle žloutne. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Koriandr
Bylina s lístky podobnými petrželce pronikavě voní po borovici, šalvěji a citronu. Využívá se v exotických kuchyní, zejména v mexické a asijské. Čerstvé lísky jsou vhodné do ostrých rajčatových omáček, nakrájené lístky provoní polévky, omáčky, marinády a pokrmy z masa. Dále při nakládání hub, a zeleniny, při uzení masa a výrobě uzenin, do omáček. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Libeček
Je nazýván „polévkovým kořením“. Do polévek, vývarů, omáček, zeleninových jídel, při přípravě drůbežích nádivek, pikantní zeleninové a masové saláty, k nakládání zeleniny. Zjemňuje chuť zejména bramborové a česnekové polévce a dalších zeleninových polévek. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Máta
Při přípravě sladkých jídel, moučníků, koktejlů, zmrzlin, ale i k masu, tvarohových pomazánek a při přípravě čaje. Zjemní chuť polévek (např. luštěninových), vařenou a dušenou zeleninu a používá se do salátů a na rajčata. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Oregano
Typické koření středomořské kuchyně, chuti a vůní podobná majoránce, užití je tedy velmi podobné. Užívá se na italskou pizzu, těstoviny a rizotto, zvýrazní i masové pokrmy určené na grilování. Dále do masitých jídel, pokrmů z ryb, polévek, dušené zeleniny, zeleninových salátů, jídel s obsahem vajec, do polévek a omáček. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Rozmarýn
Rozmarýn neztrácí své chuťové vlastnosti ani dlouhým vařením, jako jiné bylinky. Rozmarýnem vylepšíte chuť čerstvých pečených a dušených ryb a masa (zvláště drůbežího a jehněčího), stejně tak se hodí na dušenou zeleninu. Je doporučován také do bramborových pokrmů či na olivovém oleji smaženou zeleninu (rajčata). Užívá se na saláty a do zálivek z octa a oleje. Je velmi aromatický, proto stačí použít menší množství. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Šalvěj
Na kořenění ryb, vepřového, králičího a jehněčího masa, zeleniny, i moučníků, těstovin a polévek. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.
Tymián
Hodí se zvláště k tmavým masům, grilovanému masu a do marinád ke grilování. V kombinaci s rozmarýnem se hodí k zapékaným bramborům. Hodí se k zelenině a do salátu. Může se vařit s pokrmem. Skladovat v temnu při teplotě 2 – 10°C.